Powered By Blogger

marți, 4 februarie 2014

Mourinho a spart seria "cetăţenilor": Manchester City - Chelsea 0-1. Gazdele nu mai pierduseră de 20 de meciuri

Chelsea s-a dus pe Etihad Stadium din poziţia outsiderului, în condiţiile în care Manchester City a părut să nu aibă rival în Premier League în ultimele două luni. "Cetăţenii" erau creditaţi cu prima şansă în derby-ul cu titlul pe masă, dar experţii avertizau înaintea meciului că Mourinho nu se va preda atât de uşor.

Şi aşa au stat lucrurile. Echipa lui Pellegrini a părut că ţine cârma jocului, însă totul era de fapt parte din planul "Specialului". Cech a supravieţuit câtorva ocazii destul de importante ale gazdelor, dar treptat londonezii au echilibrat ostilităţile şi, într-un final, au detonat bomba pe terenul lui City. După un avertisment al lui Willian, Ivanovic a pus avantaj în dreptul lui Chelsea cu un gol ce nu părea să facă parte din repertoriul său: ghiulea cu stângul, de pe linia careului de 16 metri, în diagonală.

Hazard a mai ratat o şansă bună până în pauză, dar prima parte s-a terminat cu doar 0-1 pentru Chelsea.

La reluare, "cetăţenii" au ieşit destul de tensionaţi de la cabine, vizibil apăsaţi de situaţia de pe tabelă. Dar starea de lucruri se putea agrava dacă Gary Cahill era ceva mai precis şi nu trimite cu capul direct în bara porţii lui Hart. După acel moment, Chelsea s-a retras treptat şi a mizat doar pe cartea contraatacului, în timp ce gazdele s-au avântat spre buturile lui Cech. Silva a ratat cele mai mari şanse ale lui City, dar nu a reuşit să depăşească bariera lui "Mou" nici din lovitură liberă, nici din acţiune.

Chelsea a ţinut de rezultat până la final şi şi-a adăugat la zestre trei puncte extrem de valoroase, care o aduce la egalitate de puncte cu City şi la numai două lungimi distanţă de liderul Arsenal. A fost totodată primul derby pierdut de "cetăţeni" în acest sezon, în faţa rivalelor din Top 4, dar şi primul meci cedat pe teren propriu.

Mai jos ai cele mai importante faze:

Min 67 - Cahill loveşte din nou bara, cu o lovitură de cap, după un corner

Min 42 - Eto'o loveşte transversala după o centrare a lui Hazard

Min 32 - GOL CHELSEA 0-1! După o reluare în blocaj a lui Ramires, mingea ajunge la Ivanovic, care trage în forţă de la 16 metri. Hart nu are replică

22:16 17 victorii în 18 meciuri şi un golaveraj de 72-17! Acestea sunt statisticile lui City în acest sezon pe ”Etihad Stadium”

22:10 Ocazie mare pentru City, însă Negredo nu ajunge la centrarea lui Kolarov, din postura de singur cu poarta goală.

22:00 Începe derby-ul etapei a 24-a din Premier League. City e pe 2, la 2 puncte de Arsenal, în timp ce Chelsea e pe 3, la cinci lungimi de lider.

Echipele de start:
Manchester City: Hart - Zabaleta, Kompany, Nastasic, Kolarov - Navas, Demichelis, Toure, Silva - Dzeko, Negredo
Chelsea: Čech - Ivanović, Terry, Cahill, Azpilicueta - Matić, David Luiz, Ramires - Willian, Eto'o, Hazard

Chelsea nu a mai pierdut ]n deplasare contra lui City din 13 septembrie 2008, când cetăâenii au câştigat cu 3-1!

Dacă City nu pierde azi, va ajunge la 21 de meciuri consecutive fără eşec, record în istoria clubului.

Un derby cât un titlu
În acest moment, City este considerată de cei mai mulţi dintre specialişti drept cea mai în formă echipă din lume. Iar pe Etihad, "cetăţenii" sunt inexpugnabili, nicio echipă nereuşind să plece de pe terenul acestora fără a primi gol. Dar de această dată în faţă îi va sta o formaţie condusă magistral de Jose Mourinho, care ştie mai bine ca oricine altcineva să se apere organizat şi să fructifice la maximum oportunităţile create.

După egalul din etapa trecută, cu West Ham, Chelsea nu îşi permite un nou pas greşit, fiind aproape imposibil ca formaţia lui Pellegrini să mai poată fi ajunsă de cineva dacă se distanţează de urmăritoare. Dar "Specialul" pare şi de această dată ocrotit de şansă, City având un absent de marcă. Kun Aguero s-a reaccidentat în meciul cu Tottenham şi va lipsi de pe teren aproximativ o lună (Argentinianul reuşise să marcheze în fiecare din cele 8 partide anterioare disputate în tricoul trupei din Manchester şi era considerat cel mai în formă jucător din Premier League.).

De partea cealaltă, Mourinho nu acuză probleme de lot serioase, doar Torres nefiind eligibil pentru această partidă. Dar spaniolul ar fi fost oricum, probabil, rezervă, în condiţiile în care Eto'o este a dat în ultimul timp măsura talentului său (a fost omul meciului acum două săptămâni, contra lui Manchester United, când a reuşit un hat-trick.).

• Chelsea a pierdut un singur meci din ultimele şase disputate împotriva lui City
  • City a înscris deja în actualul sezon de Premier League 68 de goluri, mai mult decât în toată stagiunea precedentă (66)
  • Chelsea a trimis în partida din etapa trecută, contra lui West Ham, 39 de şuturi spre poartă, fără să înscrie. Din 2003 londonezii nu au avut o rată atât de mare de baloane trimise pe cadrul porţii
Echipe probabile

City 4-2-3-1

Hart - Zabaleta, Kompany, Demichelis, Clichy - Fernandinho, Touré - Navas, Jovetic, Silva - Negredo.

Chelsea 4-2-3-1

Cech - Ivanovic, Cahill, Terry, Azpilicueta - Ramires, Lampard - Willian, Oscar, Hazard - Eto'o.

MECIURILE ETAPEI
  • FINAL / Newcastle - Sunderland 0-3 (Borini 19 - pen., Adam Johnson 22, Colback 80)
  • FINAL / West Ham - Swansea 2-0 (Nolan 26 şi 45+1)
  • FINAL / Cardiff City - Norwich 2-1 (Bellamy 49, Jones 51 / Snodgrass 5)
  • FINAL / Everton - Aston Villa 2-1 (Naismith 74, Mirallas 86 / Bacuna 34)
  • FINAL / Fulham - Southampton 0-3 (Lallana 64, Lambert 70, Rodriguez 75)
  • FINAL / Hull City - Tottenham Hotspur 1-1 (Long 12 / Paulinho 62)
  • FINAL / Stoke - Manchester United 2-1 (Carrick 38 - aut., Adam 52 / van Persie 47)
  • FINAL / WBA - Liverpool 1-1 (Anichebe 68 / Sturridge 24)
  • FINAL / Arsenal - Crystal Palace 2-0 (Oxlade-Chamberlain 47 şi 73)
  • Manchester City - Chelsea

19:50 Final de meci! Arsenal câştigă cu 2-0 şi revine pe primul loc în Premier League!

19:37 E pentru prima dată când Arsenal marchează cel puţin două goluri în cinci meciuri consecutive din martie 2012!

19:35 Oxlade-Chamberlain are mai multe goluri marcate în 2014 decât Roberto Soldado, atacantul lui Tottenham, care e într-o formă extrem de slabă

19:34 GOOOOOOL ARSENAL! Tot Oxlade-Chamberlain marchează pentru ”tunari” după o pasă a lui Giroud! E clar că gazdele au meci câştigat în acest moment.

19:09: În prima repriză, Ozil a reuşit 72 de pase, cu 62 mai puţin decât întreaga echipă oaspete!

19:07 GOOOOOL ARSENAL! ”Tunarii” deschid scorul prin Oxlade-Chamberlain, care reuşeşte să înscrie din pasa lui Cazorla! Arsenal e din nou pe primul loc în Anglia!

19:03 S-a reluat repriza secundă a meciului dintre Arsenal şi Palace!

18:48 Pauză pe Emirates! Arsenal a dominat, dar nu a reuşit să marcheze! E 0-0, iar "tunarii" au nevoie mare de un gol!

18:44 Palace trage tare pentru a smulge un egal. Giroud e marcat strâns la fiecare fază!

18:30 Chiar şi extremele lui Palace vin des în defensivă pentru a dubla urcările fundaşilor laterali ai lui Arsenal!

18:26 Meci slab pe Emirates! Defensiva lui Crystal Palace evoluează excelent şi nu le permite ”tunarilor” să se apropie periculos de poarta lui Speroni.

18:05 Noul mijlocaş al lui Arsenal, Kim Kallstrom, nu va putea evolua în următoarele 4-6 săptămâni din cauza unei accidentări la spate.

18:00 A început meciul de pe Emirates!

17:28 E primul egal dintre WBA şi Liverpool după 30 de ani şi primul din istoria Premier League între cele două formaţii!

17:22 Având în vedere că mâine se dispută derby-ul Manchester City - Chelsea, Liverpool putea să se apropie de prima poziţie din Premier League. Însă ”cormoranii” nu au reuşit decât un egal cu WBA, iar acest lucru înseamnă că rămân la 6 puncte de liderul City, care are şi un meci în minus!

17:19 Oaspeţii nu au reuşit decât trei din cele 13 tackle-uri încercate în repriza secundă, semn că au pierdut bătălia fizică cu gazdele!

17:15 Liverpool nu pare capabilă să mai revină! E 1-1 în minutul 89, iar ”cormoranii” continuă să fie dominaţi.

17:05 ARSENAL - CRYSTAL PALACE / ECHIPELE DE START

• Arsenal: Szczesny - Sagna, Mertesacker, Koscielny, Monreal - Arteta, Oxlade-Chamberlain - Cazorla, Ozil, Podolski - Giroud

• Crystal Palace: Speroni - Ward, Gabbidon, Delaney, Parr - Bolasie, Dikgacoi, Jedinak, Puncheon - Chamakh, Jerome.

16:55 GOOOOL WBA! Anichebe egalează după o mare eroare a lui Toure! Liverpool are probleme!

16:44 Ocazie mare pentru Liverpool! Suarez trece de doi fundaşi adverşi, dar şutează în piciorul lui Foster din doar 10 metri! Liverpool putea face 2-0!

16:31 Se reia partida dintre WBA şi Liverpool.

16:16 Pauză pe ”Hawthorns”! După o primă repriză dominată de Liverpool, oaspeţii conduc cu 1-0!

16:02 A fost sau nu ofsaid la golul lui Sturridge? Reluările par să infirme această ipoteză!

15:58 Daniel Sturridge a venit la Liverpool în iarna trecută, iar parteneriatul cu Luis Suarez s-a dovedit letal. Cei doi au marcat 55 de goluri pentru ”cormorani” în ultimul an calendaristic în Premier League

15:55 GOOOOOL Liverpool! ”Cormoranii” deschid scorul prin Sturridge cu o reluare din 5 metri, după o pasă a lui Suarez! A fost al 13-lea gol în 16 meciuri pentru Sturridge la Liverpool în acest sezon de Premier League!

15:51 Început slab pentru Liverpool, care  nu reuşeşte să se apropie periculos de poarta adversă. În schimb, WBA se închide bine şi pare că îi convine ritmul în care se desfăşoară partida.

15:40 Pepe Mel, antrenorul lui WBA, poartă o banderolă neagră pe mână, în memoria lui Luis Aragones, fostul selecţioner al Spaniei, care a decedat ieri la vârsta de 75 de ani.

15:30 A început meciul de pe ”Hawthorns”!

15:28 GLUMA ZILEI! Pe tunelul care duce la vestiare, echipa lui Liverpool s-a intersectat cu copiii care însoţesc echipa lui WBA pe teren. ”E o echipă foarte tânără”, au glumit fanii ”cormoranilor” pe Twitter.

15:06 ECHIPE DE START / WBA - LIVERPOOL

• WBA: Foster - Jones, McAuley, Olsson, Ridgewell - Yacob, Mulumbu, Gera - Berahino, Vydra, Brunt
  • Liverpool: Mignolet - Flanagan, Toure, Skrtel, Cissokho - Gerrard, Henderson, Sterling, Coutinho - Suarez, Sturridge

19:10 După meciurile de azi, Everton a urcat pe locul 5, cu 45 de puncte! Tottenham e pe 6, cu 44 de puncte, în timp ce United rămâne pe 7, cu doar 40 de puncte. Sezonul e deja compromis pentru ”diavoli”, care au şanse mari să rateze chiar şi Liga Campionilor!

18:53 FINAL DE MECI! Mare, mare surpriză pe ”Britannia”! Stoke câştigă cu 2-1, fiind prima victorie a echipei din Staffordshire în faţa ”diavolilor” în epoca Premier League! Încă un record negativ bifat de David Moyes pe banca lui United!

18:53 FINAL DE MECI! Fără Chiricheş în lot, Tottenham scoate un egal muncit pe terenul lui Hull! Spurs au probleme în atac, după ce Adebayor a ieşit accidentat!

18:52 Bară Rooney! Lovitură liberă excelent bătută de englez, care îl surprinde pe Begovic! Bosniacul reuşeşte însă să respingă în bară. Stoke scapă cu faţa curată!

18:51 Lui David Moyes nu îi vine să creadă ce se întâmplă! United nu a pierdut niciodată în Premier League în faţa lui Stoke! Urmează şapte minute de prelungiri

18:42 GOOOOL EVERTON! Reduta lui Villa a căzut! Mirallas face 2-1 cu un gol superb, iar ”caramelele” îşi revin după eşecul cu 4-0 contra lui Liverpool!

18:34 Southampton face 3-0 prin Jay Rodriguez, iar fanii lui Fulham încep deja să plece. Echipa londoneză e pe ultimul loc în Premier League, cu un golaveraj de -31!

18:31 GOOOOOL EVERTON! Abia intrat în minutul 70, Naismith egalează situaţia pentru Everton! Vor fi 15 minute ”fierbinţi” pe ”Goodison”.

18:27 GOOOOL SOUTHAMPTON! Lambert face 2-0, cu al 100-lea gol marcat pentru Southampton în campionat! ”Sfinţii” se îndreaptă către o victorie facilă!

18:21 GOOOOL SOUTHAMPTON! Golurile vin pe bandă rulantă! De data aceasta ”sfinţii” marchează prin Adam Lallana, care reuşeşte să înscrie după o pasă a lui Rickie Lambert! La aceste scoruri, Fulham cade pe ultima poziţie în Premier League!

18:19 GOOOOL TOTTENHAM! Mijlocaşul brazilian Paulinho reuşeşte să egaleze pentru londonezi! Tottenham a marcat în fiecare din cele 8 meciuri în care Tim Sherwood a stat pe bancă.

18:12 GOOOOOL STOKE! Ce gol reuşeşte Charlie Adam!!! Şut excelent al fostului mijlocaş al lui Liverpool se duce direct în vinclu!!

18:10 Craig Bellamy a devenit primul jucător care marchează pentru şapte echipe diferite în Premier League! Galezul de 34 de ani a mai marcat pentru Newcastle, Blackburn, Liverpool, West Ham, Manchester City, Coventry şi Cardiff!

18:09 GOOOOOL CARDIFF!!! Nou-venit în această iarnă de la Stoke, Kenwyne Jones marchează pentru 2-1! Ce revenire spectaculoasă a galezilor!

18:07 GOOOOOL UNITED! van Persie scapă de marcaj după o pasă a lui Mata, iar olandezul egalează pentru ”diavoli”.

18:06 GOOOOOL CARDIFF!!! Zaha, abia împrumutat de la Manchester United, pasează perfect pentru Bellamy, care înscrie pentru 1-1!

18:05 S-au reluat partidele!

17:48 La pauză, Hull o conduce pe Tottenham cu 1-0, în timp ce Everton e condusă cu 1-0 de Aston Villa! Surprize mari în această seară!

17:46 Pe ”Britannia Stadium” vântul e atât de puternic, încât Charlie Adam are probleme în a executa un corner! După problemele lui Jones,

17:42 Încă o accidentare pentru United! Phil Jones se loveşte cu capul de pământ, iar englezul e înlocuit cu Welbeck. Meciul e întrerupt de cinci minute pentru ca jucătorul lui United să fie scos cu targa de pe teren.

17:40 Ar putea fi momentul în care campionatul se rupe! Cu eşecuri azi, Tottenham, Everton şi Manchester United se rup de Liverpool, care e pe 4!

17:38 GOOOOOOOOOOOL Stoke! Şut puternic al lui Adam de la 35 de metri, Carrick deviază, iar mingea intră în poartă! De Gea e surprins, iar Stoke preia conducerea!

17:22 Început destul de slab pentru Manchester United, care nu domină jocul. După ce l-a pierdut pe Evans, accidentat, în minutul 10, United nu a reuşit să îşi revină. Iar mingea a ajuns rar la Rooney, Mata sau van Persie. Atacantul englez nu a oferit decât 2 pase în primele 20 de minute.

17:13 GOOOOL HULL!! Fără Chiricheş, defensiva lui Tottenham a primit deja gol! Long deschide scorul în minutul 13, după o pasă perfectă a lui Nikica Jelavic!

17:05 GOOOOL Norwich! Snodgrass deschide scorul în minutul 5, după o eroare de plasament a lui Fabio, jucător care a fost transferat de Cardiff de la Manchester United ieri!

17:00 Au început cele cinci meciuri care au loc în această oră în Premier League.

16:50 Ghinion teribil pentru Arsenal! "Tunarii” l-au împrumutat ieri pe Kim Kallstrom de la Spartak Moscova, însă acesta s-a accidentat serios la primul antrenament şi va lipsi pentru 2-3 luni!

16:40 Nemulţumit de evoluţia echipei favorite, un fan al lui Newcastle a intrat pe teren şi i-a înmânat abonamentul managerului Alan Pardew! Scene incredibile pe ”St James' Stadium!

16:36 Final de meci la Newcastle! Derby-ul Nordului e câştigat pentru a doua oară consecutiv de Sunderland cu 3-0! E pentru prima oară în ultimii 90 de ani când Sunderland câştigă trei ”Tyneside Derby” la rând!

16:34 Final de meci şi pe ”Upton Park”. West Ham câştigă cu 2-0, fără mari probleme, deşi a jucat în ultima jumătate de oră cu om în minus!

16:15 Deocamdată nu se cunoaşte motivul pentru care Chiricheş nu e în lot pentru meciul cu Hull din această după-amiază. Fanii lui Tottenham se întreabă deja pe Twitter de ce nu joacă românul, considerându-l mult mai valoros decât căpitanul Dawson. Locul lui Vlad e luat în ”11”-le de start al lui Tottenham de Jan Vertonghen, revenit după accidentare!

16:08 ECHIPELE DE START / HULL - TOTTENHAM / Vlad Chiricheş nu e titular în  Hull - Tottenham! Românul nu e nici măcar în lotul pentru meciul din această după-amiază
  • Hull: Harper - Rosenior, Figueroa, Davies, McShane - Huddlestone, Meyler, Elmohamady, Brady - Jelavic, Long

• Tottenham: Lloris - Walker, Dawson, Vertonghen, Rose - Lennon, Bentaleb, Paulinho, Eriksen - Soldado, Adebayor

16:06 ECHIPE DE START / STOKE - MAN. UNITED

• Stoke: Begovic - Cameron, Shawcross, Wilson, Pieters - Odemwingie, Whelan, Adam, Arnautovic, Walters - Crouch

• Man. United: de Gea - Smalling, Jones, Evans, Evra - Carrick, Cleverley - Mata, Rooney, Young - van Persie

16:02: ECHIPE DE START / CARDIFF - NORWICH

• Cardiff: Marshall - Fabio, Caulker, Turner, John - Whittingham, Medel, Mutch, Noone - Bellamy, Jones.

• Aston Villa: Guzan - Bacuna, Vlaar, Clark, Baker, Bertrand, Westwood, Delph, Weimann - Benteke, Holt

16:01 Howard Webb îl elimină pe Andy Carroll, care îşi pierde imediat cumpătul! Atacantul lui West Ham a avut un duel mai dur cu Chico, pe care l-a lovit uşor cu cotul!

15:57 Kevin Nolan a revenit după o perioadă de patru partide de suspendare pentru un fault dur. Mijlocaşul englez, extrem de criticat, a marcat o ”dublă” care s-ar putea dovedi vitală pentru rămânerea lui West Ham în Premier League.

15:45 S-au reluat reprizele secunde ale celor două partide!

15:37 La pauză, West Ham o conduce pe Swansea cu 2-0, iar Sunderland are 2-0 în derby-ul Nordului cu Newcastle!

15:32 GOOOOOOOL WEST HAM! Carroll retrimite în careu pentru Nolan după un corner din banda dreaptă, iar căpitanul lui West Ham marchează al 26-lea gol din carieră în prima ligă engleză! A fost primul gol marcat cu capul de West Ham în acest sezon, "ciocănarii" fiind singura formaţie din Premier League care nu marcase prin acest procedeu până acum.

15:31 Cumpărat cu 20 de milioane de euro de la Liverpool în vară, Andy Carroll nu a tras încă pe poartă în acest sezon pentru West Ham, în cele trei partide jucate!

15:12 GOOOOOL WEST HAM! Lupta pentru evitarea retrogradării se ascute, după ce ”ciocănarii” deschid scorul. Pasă în careu pentru Carroll, fostul atacant al lui Liverpool pasează perfect cu pieptul pentru Nolan, care nu ratează din 12 metri!

15:09 GOOOOOOOOOL SUNDERLAND! Newcastle e în corzi, iar Adam Johnson face 2-0! Evoluţiile excelente ale fostului mijlocaş al lui City continuă, Johnson reuşind al şaselea gol în ultimele patru meciuri!

15:06 GOOOOOOOOL SUNDERLAND! Borini transformă un penalty după ce Anita l-a trântit în careu pe Bardsley. ”Pisicile negre” preiau conducerea în derby-ul Nordului, unul care se aşteaptă să fie extrem de încins!

14:49 E primul meci pentru West Ham după ce ”ciocănarii” s-au despărţit de fundaşul român Răzvan Raţ. Fundaşul de 32 de ani şi-a reziliat contractul de comun acord şi poate semna cu orice echipă. Raţ a jucat 20 de meciuri pentru West Ham!

14:45 Aşa arată clasamentul primei ligi engleze înaintea etapei din acest sfârşit de săptămână. După victoria cu Tottenham de la mijlocul săptămânii trecute, City conduce cu 1 punct în faţa lui Arsenal, iar Chelsea e pe 3, la 3 puncte în spatele liderului.

14:45 Au început primele două partide ale etapei a 24-a a Premier League!

14:43 Chico Flores, fundaşul lui Swansea, şi Sam Allardyce, managerul lui West Ham, se întâlnesc din nou, după acest moment spectaculos din partida tur, în care antrenorul ”ciocănarilor” a râs de jucătorul galezilor

UPDATE 14:00 ECHIPE DE START
Newcastle - Sunderland
  • Newcastle: Krul - Debuchy, Williamson, S. Taylor, Santon - Tiote, Sissoko, Anita - Ben Arfa, Shola Ameobi, Sammy Ameobi
  • Sunderland: Mannone - Bardsley,Brown, O'Shea, Alonso - Bridcutt, Colback - Ki Sung-Yeung, A. Johnson, Borini - Altidore
West Ham - Swansea
  • West Ham: Adrian - Tomkins, McCartney, Collins, Demel - K. Nolan, Noble -  Jarvis, M. Taylor, Downing - A. Carroll
  • Swansea: Tremmel - Tiendalli, Chico, Willams, B. Davies - Amat, De Guzman, Shelvey, Dyer - Routledge - Bony